23 Nisan ve çocuklar...

Bu gün 23 Nisan   neşe doluyor insan...

 

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı geldi...

 

Çocuklarımızın bayramı bugün. Bizlerde bir gün onların yaşındaydık ve  heyecanla giderdik okulumuza. Bir gün önceden banyo yapar, şiir okuyacaksam 1 hafta önceden ezberlemeye başlardım. Neredeyse sokaktaki kadının önüne geçip ona bile okurdum. O kadar gururlanırdım 23 Nisan şiiri okuyacağımdan. Kolay mı tüm okulun önünde okuyacağım.. ne güzel günlerdi. Şimdi ise o bir zamanlar  bana 23 Nisan da okumak için şiir versin diye gözlerinin içine baktığım öğretmenimin  yerine geçtim. Şimdi  öğrencilerim  benim gözlerimin içine bakıyorlar..

 

Yarın sabah  okul  bahçesinde bayramı kutlayacağız. Sunucu  benim, benim sınıfın 3 gösterisi var. Diğer sınıflarda hazırlandılar bu bayram için.  Geçen sene neredeyse tüm köy okula gelip bizleri izledi. Nasıl güzel geçmişti bakalım bu  seferki bayram nasıl geçecek.

 

Kardeşini seç kampanyasına biz de katılmıştık hatırlarsanız ve bu bayramda bazı ablalarım bizi ziyarete geleceklerdi ama işlerinden dolayı  gelemeyecekler. Gelmeyi ne kadar çok arzuladıklarını biliyorum ama arada engeller olunca yapılacak bir şey olmuyor. Çocuklar çok heyecanlanmıştı onların gelme ihtimallerine. Ablaları onlar için prenses çünkü..

 

Bahçede son prova yapayım dedim bugün. Çocukları sıraya sokup kimin yeri neresi iyice öğrensinler yarın bir karışıklık olmasın diye bahçeye çıktık ama benim canım sessiz papatyam Gamze'm in ayağı bir taşa takıldı ve düştü. Bir baktım ağlıyor, ve alnından kan geliyordu.  Kaşı yarılmıştı. İlk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldım. Hemen kanayan yeri elimle kapatarak kanamayı durdurmaya çalıştım. Yaranın etrafını temizleyip müdür beyle ilçeye  devlet hastanesine gittik. İnanın bir öğretmen için öğrencisi bir can. O benim kızım. Dikiş atmaları gerekiyordu, ellerinden tuttum ve korkma sakın burada olduğumu unutma dedim.  Zor bir durummuş gerçekten, kendi canımdan olmasa da kızım olarak sevdiğim bir öğrencimin o anını yaşamak çok acı verdi. 23 Nisan öncesi kötü bir olay oldu bizim için.

 

Belki büyük şehirlerde 23 Nisan bayramı bizdeki gibi çoşku ile kutlanmaz. Sadece stadyumda yürüyüş olur şiirler okunur. Bizde durum farklı. Mart başından beri hazırlık yapıyoruz. Sizlere bahsetmiştim 2.sınıf olan öğrencilerime flüt çalmayı öğrettim. Ama öğretirken az mı pişman oldum:=))   ya inanın flüt , nota öğretmek ne kadar zormuş. Saçlarım diken diken oluyordu. Kendi kendilerine flüt çaldıklarında beynimi yiyordu o ses. Ama Allaha şükür öğrendiler.

Köy halkı yarın okulun bahçesine gelecek, kendi çocuklarının yeteneklerini izleyecekler. Kadınlar okula gelmez burada. Kadıncağızlar nasıl gelsin ki zaten. İlk sebep Kürtçe bildiklerinden Türkçeleri zayıf, bizlerle konuşamamaktan çekiniyorlar, evde bir sürü nüfus var, onların yemeği, ekmeği, çamaşırı derken kadının okula gelip çocuğu hakkında bilgi alması çok lüks yada gereksiz olarak görülen bir durum. Ama 23 nisanda hemen hemen hepsi okul bahçesinde oluyor.

 

 Bugün sınıfları süsledik. İstanbul Beyoğluâ??nda  iyigün oyuncak mağazasından sınıf için süsler geldi. Ayrıca anasınıfımız içinde eğitici oyunlar gönderdiler. Kurtalan nereeee Beyoğlu nereeee.. işte bu blog sayesinde nerelere kimlere ulaştıkâ?¦ Canım Şafak tanıştırdı onlarla beni. Ve sağolsunlar  buradaki çocuklar çok sevindirdiler.

 

Çocukların sevinçleri yüzlerinden belli oluyor dimi...

 

Siirtâ??ten de  Selami Algan 2 poşet süs yolladı. Diğer sınıflara da verdim o süslerden. Sınıfımız çok güzel oldu. Çocuklar deli oldular. Hepsi bir tane balon alıp onunla oynayayım derdinde bende elimde grafon kağıdı kedi merdiveni yapma derdindeydim. Hep söylüyorum ama yine söyleyeyim. İyi insanların varlığını hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Selami Bey' e , İyigün oyuncak(www.iyigunoyuncak.com) ' a çok teşekkür ederim.

 

 Bakalım mart ayından beri beklediğimiz 23 Nisan çocuk bayramımız nasıl geçecek. Umarım benim çocuklar flüt çalarken şaşırmaz. Tek ondan korkuyorum. Bir de programı sunarken kekelemekten korkuyorum.  Bu tarz törenlerde hep aklıma  "ya saygı duruşunda beni arı soksa ne yaparım gelir." Ayy bir de sunucuyum tam bir rezillik yaşarım. Aklıma geldi ya  yarın bir şey olur kesin.  

 

işte süslenmiş bir sınıf...

 

 

 

 

Neyse yarın ola hayrola...

 

Bu arada her 23 Nisan sabahında babam arayıp, Çocuk bayramımı kutlar.. sizde sevdiklerinizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamayı unutmayın. Yaşları ne olursa olsun onlarda bir zamanlar çocuktu dimi...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !