Minibüs hatırasıApar topar hazırlanıp hemen çıktım dışarıya..Koşar adımlarla ilerliyordum minibüse..Her gün yürüdüm yolları adım adım ezberledim artık. Durağa gitmeden minibüsü yolda gördüm. Karşı kaldırımdaydım ve minibüse “şşşşş”  “pişşttttt” diye seslendim. Allah’ım giden minibüsü durdurma taktiği ne acaba diye düşündüm sonra. Çünkü çok komikti gerçekten. Bi minibüsü “şşşşş” timle durdurmayı başardım:=)))

 

Allahtan yer vardı. 14 kişilik minibüste bazen 26 -27 kişi ile gidiyoruz çünkü. Bagaj takımı da oluyor anlayacağınız.bagaja 4-5 kişi çökelmiyor.  En çok korktuğumda şöför koltuğuna 2 kişi oturuyor. İşte o zaman ağzım burnumda gidiyorum okula.

 

Bugün yer vardı da arada kalıp küçük taburelerde oturmadım.

 

Yolda 2 bayan bir de erkek yolcu aldık. Çuvalla eşyalarını bagaja taşıdı şöför. Eşyalar valizde taşınır bilirdim eskiden. Ama şimdi hayata bakış yelpazem bayağı genişledi. Çuval valizden daha ucuz ve çok daha fazla eşya istiflenebiliyor. Denedim mi derseniz hiç denemedim…

 

Yolda ilerlerken birden bi çocuk inlemesi duyuldu. Öyle bir inleme ki acı acı…..Ama ortada bebek yok! Ses  yükseldi. Bebek inlemesi iken ses birden hayvan inlemesine döndü. Arka koltuktakiler gülüşmeye başladı. Ve bagaja bakmaya başladılar.

Dönüp sordum. O ne?

--Bizim tavuk.

--Ne? O kadar sakindiler ki anlatamam ..ne olacak bizim tavuk işte.

Zavallı tavuk nasıl da inliyordu. İlk defa bi tavuğun inlemesini duymuş oldum. Ama inanın bebek sandım ilk önce.

 

Ayvalık’ta rus finosu bir köpeğim vardı. Bir gün bende kucağıma aldım onu ve minibüse binmiştim. Ama hayvan taşımak yasak olduğu için indirdiler beni.

Ama burada hayvanlara daha bi saygı gösteriliyor. Danalar kaldırımda yürüyor, inekler çarşıda volta atabiliyorlar.Geçen sene  Siirt’ten Batman’ a kadar minibüste elinde horozunu sıkı sıkı tutan bir çocukla yolculuk etmiştim.

 

Yine bir gün okula giderken, minibüste en arka koltukta oturuyordum. Sert bi virajı dönerken ayağımın altından hindi gulu gulu gulu larıyla serseme dönmüştüm. Bak şimdi o geldi aklıma Ne korkmuştum.

 

Geçen sene kurban bayramı zamanında 3 koyunu sanki eşya atar gibi minibüsün üstüne istiflemişlerdi. Ama ne üzülmüştüm. Ayaklarından tutup koyunları “patttt” diye atıp arabanın üstüne bağladılar.

 

Her gün başka bir senaryolarla karşılaşıyorum . Bakalım  bugün neler yaşanacak…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !